miercuri, 29 august 2012
marți, 28 august 2012
"Cand-uri" .
Se spune ca
lucrurile marunte aduc bucurii, dar le vedem de fiecare data?
Cand esti prea ocupat si nu observi tristetea
sau bucuria si cineva iti arunca un zambet la intamplare chiar daca nu te
cunoaste si parca ziua devine mai buna...
Cand nu stii unde sa te mai ascunzi de
sagetile soarelui si chiar in calea ta apare un copac mare si voinic care e
gata sa te ia sub ramurile lui...
Cand erai mic si nu puteai adormii fara o
poveste speciala care sa te duca in taramuri vrajite...
Cand primesti multe mesaje de ziua ta, unele
nu chiar venite din suflet si bunica te suna si iti spune un simplu “la multi
ani !” si parca te simti coplesit de emotii, stiind ca aceste trei cuvinte vin
cu adevarat din suflet...
Cand dupa o iarna nu tocmai usoara apar primii
ghiocei pe sub patura alba te zapada si te apleci sa ii mirosi...
Cand ai parte de cele mai tari lupte pe
telecomnada de la televizor, pentru ca tu vrei sa te uiti la film si fratele
tau vrea la fotbal...
Cand asculti un fragment dintr-o melodie si
iti rasuna la nesfarsit in minte si o cauti saptamani, luni si intr-un final o
gasesti...
Cand, desi ai mai crescut familia te considera
inca un copil si iti face toate poftele ...
Cand erai micut si bunica te invata poezii si
rugaciuni pe care le repetai in fiercare seara si erai asa mandru de ce ai
invatat...
Cand te-ai asezat prima data in banca, cand
ti-ai vazut colegul si mama care era langa tina a imortlizat momentul printr-o fotografie...
Cand e ziua mamei si te straduiesti sa ii faci
cea mai frumoasa felicitare si sa ii scrii tot ce simti , ca o iubesti enorm ,
ea vede si parca ii scapa o lacrima, imbratisandu-te asa de cald...
Cand vroiam sa colorezi si carioca ta , in
special culoare preferat nu mai mergea o bagai in gura si gata, totul se
rezolva...
Cand te plimbai prin frunzele aurii la venirea
toamne si te lasai cuprins de toate gandurile...
Cand dupa o furtuna ce te baga in sperieti
aparea in cele din urama curcubeul, tare frumos mai era...
Cand gaseai poze alb negru prin sertare , cu
parinti sau chiar cu bunicii la varsta ta , te uitai sa vezi daca semanai cu ei
sau nu...
Cand nu aveai ce face si ai pus mana pe o
carte si dupa primele pagini nu mai puteai sa ii dai drumul din mana....
Cand ai fost la mare si faceai castele de
nisip si numai dupa cateva clipe valul ti le fura si erai asa de dezamagit,
pana ce construiai altu...
Cand vezi ca cineva are nevoie de ajutorul tau
si totusi nu ti-l cere , dar vrei sa faci ceva si faci ! zilele lui incepand sa
se insenineze...
Cand vezi un catelus sau o pisica pe starada
si te apleci sa il mangui un pic...
Cand vezi primul fulg se nea cum coboara pe
pamant , prima bataie cu zapada, primul om de nea, primul colind invat, primii
turturi la nas...
Cand iti aniversezi ziua de nastere cu toata
familia la un loc si te bucuri mai mult de prezenta lor decat de multimea
cadourilor....
Cand termini un ciclu scolar si te intrebi
daca vei pastra prietenii vechi si cum va fi in continuare , ce prieteni iti
vei face...
Cand erai la gradinita si chiar daca te certai
cu cineva in momentele urmatoare erati iar prieteni , plangeai si radeai in
aceasi zi...
Cand ai invatat sa mergi pe bicicleta dar iti
era asa frica cand tata iti dadea drumul si nu te mai tinea si tu mergeai
singur...
Cand simti cu adevarat ca ai facut ceva bun
doar auzind cuvantul “multumesc”...
Cand erai sarbatorile si prin toata casa
mirosea a cozonac si prajituri , stateai lipit de geamul de la cuptor vazand
cum creste prajitura...
Cand ii consumai mamei tot detergentul de vasa
pentru a face baloane....
Cand vedeai un film si intr-un final se
termina , fiind atat de bun vroiai sa continue la nesfarsitt si totul se
termina...
Cand invatai primele litere, cele doua care
erau de ajuns sa scrii ce era mai important :”mama”...
Cand cumparai guma de mestecat si rare ori o
mancai pe toata, o vroiai doar pentru tatuaje, care in doua zile cel mult se
duceau....
Cand iti aduci aminte de toate prostiile pe
care le-ai facut in copilarie si ramai cu un zambet tamp pe fata...
Cand erai la scoala, la o oara care nu iti
placea si te uitai din minut in minut la
cea si parca statea in loc, iar cand profesorul te intreba ceva tocmai atunci se
suna...
Cand matusa scoatea o bomboan din buzunar
pentru tine la fiecare fapta buna pe care o faceai...
Cand asteptai asa de mult vara, cu vacanta si
dupa o luna te plictiseai si doar la sfarsitul ei parca iti mai venea cheful de
vacanta....
Cand rezolvai o problema folosint cuvintele
“scuze” sau “imi pare rau”...
Cand jucai fotbal si luai niste cazaturi de ti
se inverzeau pantalonii...
Cand aparea cineva nou in familia ta si era
asa de mic si dragalas si te gandeai daca si tu erai la fel, intrebai parinti
si rudele....
Cand iti faceai priteni noi si sperai sa ii ai
pentru totdeauna...
Cand primeai o papusa si dupa cateva zi
incepeai sa o tunzi , sa ii faci coafuri noi , intr-un sfarsit ajungea cheala...
Cand era luna plina si priveai stelele si
incercai sa gaseste in multitudinea lor carul mic si carul mare...
Cand cumparai acadele verzi sau albastre si
dupa ce le terminai de supt aveai si limba si dinti de aceeasi culoare ca
acadeaua...
Cand ai purtat primele tocuri mai mari si le
luai mai din timp pentru a putea merge pe ele...
Cand te certai cu cineva din lucruri marunte
si nu mai vroiai sa il vezi in fata ta, iar dupa ce va uitati unul la altul
totul se rezolva ca prin minune...
Cand plecai la rude in vacant si cu toate ca
era asemanator ca la tine acasa toate lucrurile ti se pareau noi, diferite ,
iti faceai prieteni noi...
Cand urcai in pod si gaseai hiane tale micute
si parca nu iti venea sa crezi ca erau chiar ale tale...
Cand te ascundeai cu fratele sau sora in cele
mai ciudate locuri si de regula adormeati acolo, parinti cautandu-va
disperati...
Cand se intampla sa mai vezi o stea cazatoare
si iti puneai o dorinta sau cand vedeai un avion si spuneai : “uite un gagic
din partea aia”...
Cand astepatai sa se coaca capsunele in
gradina, zareai una rosie , chiar daca nu era colorata toata o mancaia repede si
te simteai asa de implinit...
Cand mergeai la cules de vie, iar dupa ce se
termina, cand se faceai mustul beai asa de mult incat iti venea rau...
Cand mergi pe strada si vezi un copil si pur
si simplu zambesti....
Ar fi multe
“cand-uri “ de spus, unele care le recunoastem valoare, altele dupa care o sa
tanjim mai incolo.
duminică, 26 august 2012
Multumesc.
Multumesc mamei, pentru ambitia si curajul pe care l-am primit de la ea.
Pentru toate eforturile si
pentru toate bucuriile pe care le-am avut si pe care o sa le mai am alaturi de
ea.
Multumesc tatii pentru zambetul si
simtul umorului pe care mi l-ai daruit, iti sunt recunoscatoare pentru toate
cele facute pentru mine, chiar daca nu mi-ai oferit si ochii tai superbi ca
cerul.
Multumesc parintilor care au fost
acolo la primul meu pas, la primul meu cuvant, la prima mea vanataie, la primul
an de scoala. Multumesc pentru lectiile primite de la voi, pentru tot ceea ce
ati facut pentru mine si mai ales pentru fratele meu .
Multumesc fratelui, da ! chiar tie, Andrei pentru
cele mai frumoase clipe petrecute cu tine,pentru cele mai tari lupte pe
calculator, pentru cele mai multe nopti pierdute alaturi de tine, pentru ca tu
mi-ai aratat intotdeauna cine sunt cu adevarat !
Multumesc bunicilor pentru ca de la
voi am invatat cele mai frumoase poezii, pentru ca am avut mereu cele mai tari
plimbari cu sania la gradinita, pentru ca ati fost acolo cand am avut nevoie de
voi. Pentru ca ati fost, sunteti si veti fii cei mai tari ever !
Multumesc prietenilor, pentru cele
mai haioase intamplari , pentru cei mai frumoasi ani de scoala, pentru cele mai
multe incurajari la o nota mica, pentru cele mai multe emotii traite alaturi de
voi.
Multumesc dusmnilor, poate prea
mult spus, persoanela antipatice pentru ca prin intermediul vostru am reusit sa
ma inalt, pentru ca datorita voua am demonstrat ca sunt mai buna decat voi si
mi-am dat seama ca niciodata nu trebuie sa renunt si sa fiu eu insumi.
Chiar daca as parea putin cam
egoista imi multumesc mie pentru ceea ce am reusit sa fac pana acum, prin
fortele mele proprii.
Multumesc ca intodeauna imi aduceti curcubeul dupa furtuna ! Multumesc ca existati !
Inainte.
...de a
judeca o persoana, ASTEAPTA sa o cunosti cu adevarat, afla de ce se gaseste in
interiorul ei.
... de a te
certa, CALMEAZA-TE.
... de a
vorbi, ASCULTA.
...de a
critica, EXAMINEAZA.
...de a
scrie, GANDESTE.
...de a rani pe
cineva, SIMTE.
...de a face
ceva, INCEARCA.
...de a muri, TRAIESTE.luni, 23 iulie 2012
Simt, deci exist.
Oare? Cum
este sa nu simti nimc? Adica
sa nu iti pese de nimic si de nimeni. Ciudat, nu?
Sa fii indiferent
de tot ce se petrece in jurul tau sa fii plin de egoism, sa nu ai
sentimente...cel mai complicat lucru. Nici nu cred ca se poate.
Mereu simti ceva,
indiferent ca simti ca iti este foame sau ca simti o fericire, un sentiment. Cu
toti simtim ceva ! Chair daca uneori ne dorim, poate sa nu fi simtit. Poate ar
fi fost mai bine sa simtim doar pentru noi, nu si despre ceilalti. Nu am mai fi
raniti, dezamagiti sau nu ne-ar incerca atat de multe sentimente.
Sau poate ca si `simtitul` asta are farmecului
lui. Cand simti ceva placut, acei fluturasi ce te ridica dincolo de nori, cand
te simti implinit din toate punctele de vedere, cand simti ca ai vrea sa te
inghita pamantul, cand doar ascultand o melodie te cuprind lacrimile...toate ne
fac viata mai frumoasa indiferent daca sunt placute sau mai putin.
Ne ajuta sa devenim uneori mai insensibil, sa
nu mai punem atat de mult suflet in tot ce facem. Treand odata printr-o
situatie, a doua oara poti jura ca nu mai treci si totusi treci, incercand ca
data urmatoare nu mai te complici atat de mult.
Pe unii poate ii misca si un cantec, orice!
Si ce se intampla
atunci cand nu te mai lasi ghidat de ceea ce simti? Nu iti mai asculti inima,
doar creierul si intr-un final realizezi ca este mai bine. Poate! Insa la final
poate nu vei mai fi asa de satisfacut, tu poate ai ales bine, dar parca-ti
doreai o mica greseala sa iti mai coloreze un pic viata. Nu? Parca totul e prea
perfect, din cand in cand e bine venita si o greseala pentru a te intari:
Uneori caderea este un mijloc de a te ridica mai sus, cum spunea cineva.
Deci, simti asta? Sau esti robot?
vineri, 20 iulie 2012
Life.
Se spune ca orice
varsta are momentele ei,frumoase sau mai putin, traite intens de fiecare in
parte, avand o anumita ordine. De la copilarie, cand visezi din ce in ce mai
mult sa devii un adult, realizand ceva in viata, la adolescenta, cand ti se
pare ca lumea e la picioarele tale, cand incep primele realizari, cand gusti cu
adevarat viata, primele iubiri, la maturitate cand devii cineva, cand viata ta
incepe sa se complice, cand incepi sa te gandesc cat de bine era cand erai
copil, la batranete cand deja te simti implinit de toate cele realizate....
Ce este insa adolecenta?
Cei mici ar spune
ca adolescenta este atunci cand sora lor
mai mare vorbeste ore intregi la telefon cu prietena ei cea mai buna ( bff)
despre baiatul pe care-l iubeste, ca este indragostita pana peste cap si ca este intr-o lume plina
de fantezie, magie si mister.
Cei mari, insa,
ar raspunde ca adolescenta este o perioada din viata cand faci cele mai mari
trasnai cu prietenii, cand furii saruturi tainice in miez de noapte, cand
intelegi cu adevarat lumea din jurul tau.Unora, poate, le este dor de anii de
adolescenta, iar altii tanjesc dupa ei, dar noi, cei care ne aflam in aceste
univers magic...
Ce simti cand
esti adolescent??
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





